1. Wyniki

  2. O badaniu

  3. Platforma

  4. English


Wyniki badania


Dwucyfrowy wzrost reklamy online w roku 2022


W roku 2022 roku wartość rynku reklamowego online wzrosła o przeszło 615 mln zł, co przełożyło się na dynamikę wzrostu sięgającą 10% i rekordową wartość ponad 6,8 mld zł.

Obserwując trendy rynku komunikacji cyfrowej online w roku 2022 należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na powrót indeksu wzrostu do skali sprzed pandemii. W roku 2019 wyniósł on 11%, zaś rok wcześniej 13%. Pandemia zachwiała całym rynkiem reklamowym, a tempo rozwojowe internetu w roku 2020 wyhamowało do 5%. Było to wówczas jedyne medium, które nie zanotowało spadków (za: raport reklamowy Publicis). Rok później odnotowano bardzo wyraźne odbicie, a dynamika wydatków online sięgnęła 20%, co było powtórzeniem rekordowego tempa zaobserwowanego w ciągu ostatnich 10 lat. Choć w porównaniu do wysokiego wyniku osiągniętego w roku 2021 indeks na poziomie 10% jest zmniejszeniem tempa rozwojowego w ujęciu rok do roku, to w perspektywie długookresowej rok 2022 oznacza stabilizację rynku.

Utrzymanie dynamiki wzrostu rynku na dwucyfrowym poziomie na pewno cieszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że rok 2022 stał pod znakiem wojny w Ukrainie, a tym samym cechował się dużym poziomem ryzyka i niepewności. Analizując dane wydatków na reklamę online, wyraźnie widać, że polski rynek dołączył do grona dojrzałych i stabilnych rynków europejskich. - komentuje Włodzimierz Schmidt, Prezes IAB Polska

Ogólny obraz rynku nie uległ istotnym zmianom. Dominuje reklama graficzna (obejmująca statyczny display oraz wideo), która stanowiła 45% udziału rynkowego. Jej dynamika wyniosła prawie 7%, a motorem napędowym było w dużym stopniu wideo online. SEM, stanowiący prawie jedną trzecią tortu reklamowego online, odnotował indeks wzrostu na zbliżonym poziomie. Wysoki indeks osiągnęły ogłoszenia (+26%), które wciąż odrabiają straty po znacznym spadku w roku 2020. Wzrosty odnotowano zarazem we wszystkich kluczowych kanałach sprzedaży reklamy online: w modelu programmatic, w urządzeniach mobilnych oraz w mediach społecznościowych.

Biorąc pod uwagę podział branżowy ranking reklamodawców nie uległ istotnym zmianom. Największe wzrosty wartości odnotowały branże: "podróże i turystyka, HoReCa" oraz "farmaceutyki, leki".

Dane zbierano do 24 kwietnia 2023.